ASSA - Rozvody pre centrálny rekuperačný systém

Rozvody pre centrálny rekuperačný systém

Rozvody pre centrálny rekuperačný systém

Ako funguje centrálna rekuperácia?

Centrálne rekuperačné systémy sa vyznačujú 1 centrálnou rekuperačnou jednotkou so zabudovaným výmenníkom, v ktorom sa odovzdáva tepelná energia medzi odvádzaným znečisteným vzduchom z domu a privádzaným čerstvým vzduchom do domu. Senzory oxidu uhličitého (CO2) zaznamenajú jeho zvýšenú koncentráciu v interiéri a rekuperačná jednotka vyhodnotí, že v domácnosti sa nachádzajú ľudia. Jednotka pridá výkon ventilátorom a zvýši sa prietok vetraného vzduchu. Naopak, ak ľudia nie sú doma, prietok vzduchu sa zníži - nie je potrebné vetrať veľké množstvo vzduchu a šetrí sa elektrická energia. Rekuperátor pri svojej prevádzke rekuperuje teplo a tým šetrí náklady na vykurovanie domácnosti.

 

Kam umiestniť rekuperačnú jednotku?

Je potrebné myslieť na umiestnenie rekuperačnej jednotky už pred začiatkom hrubej stavby. Centrálna rekuperačná jednotka má byť umiestnená vo vykurovanom priestore v interiéri, napr. v technickej miestnosti. Nie je vhodné umiestňovať ju do chladného nevykurovaného priestoru, pretože by v nej mohla kondenzovať vlhkosť zo vzduchu. Rekuperačné jednotky sa vyhotovujú v rôznych prevedeniach. Môžu byť určené k inštalácií na strop alebo na stenu a môžu mať rozlične umiestnené pripájacie hrdlá na potrubia. Netreba zabudnúť, že do rekuperačnej jednotky je potrebné zachovať servisný prístup pre prípadné odňatie krytu a vyčistenie rekuperačného výmenníka. 

Potrubie pre centrálny rekuperačný systém

Vhodné potrubie pre rekuperáciu má nízky tlakový odpor. Chod rekuperačnej jednotky má byť čo najtichší a bez neželaných vibrácií. V súčasnosti sa najviac používa plastové potrubie o priemeroch 75mm a 90mm s antibakteriálnou a protiplesňovou úpravou. K dispozícii sú aj iné priemery, no tie sa bežne nepoužívajú. Pre 75mm a 90mm potrubia sa vyrába množstvo komponentov, ktoré umožňujú vzduch distribuovať a zabezpečia možnosť potrubie čistiť v pravidelných servisných intervaloch.

duotec-rekuperacia
Plastové potrubie pre centrálny rekuperačný systém

 

Distribučné a prechodové boxy

Na distribúciu vzduchu sa používajú distribučné boxy, v ktorých sa spája viacero plastových potrubí menšieho priemeru. Tieto boxy sú spojené s rekuperačnou jednotkou pomocou potrubia s väčším priemerom (125/160/200mm). Prechodové boxy spájajú plastové potrubie s flexo potrubím na konci ktorého sa nachádza samotná výustka (tanierový ventil). Výustka môže byť prívodná alebo odvodná.

prechodovy-box-rekuperacia
Distribučné boxy (hore) a prechodové boxy (dole) pre riadené vetranie

 

Fasádne boxy

Pretože rekuperátor odvádza vzduch von a súčasne vzduch privádza, potrubie musí byť na fasáde ukončené. Štandardne sa používajú kruhové alebo hranaté vonkajšie mriežky, no spoločnosť Jablotron Living Technology s.r.o. vyvinula unikátne riešenie fasádnych boxov. Fasádne boxy majú nadčasový dizajn, zabezpečia aby do vetracieho potrubia nepršalo a pri ich umiestnení na fasáde vzniká menšie riziko zmiešania čerstvého a znečisteného vzduchu. Vyrábajú sa v rôznych vyhotoveniach - samostatný alebo zmiešaný box, horizontálny alebo vertikálny.

mriezka-na-fasadu-rekuperacia
Samostatný fasádny box pre rekuperáciu

 

protidazdova-vzduchotechnicka-mriezka
Združený fasádny box pre rekuperáciu má zo zadnej strany2 otvory