ASSA - Ostatné prevedenia klimatizácií

Ostatné prevedenia klimatizácií

Ostatné prevedenia klimatizácií

Kanálová klimatizácia

Najväčšie využite kanálových klimatizácií je v oblasti hotelov, penziónov, nákupných centier a administratívnych budov. Kanálová klimatizácia sa inštaluje do medzistropných priestorov, napríklad sadrokartónových podhľadov. Viditeľné časti sú len nasávacie a výfukové mriežky. 

klimatizacia kanalova lg
Do stropu zabudovaná kanálová klimatizačná jednotka

 

Mobilná klimatizácia

Mobilná klimatizácia je azda prvé riešenie, na ktoré pomyslí človek pri zvýšenej teplote v obytných priestoroch. Najmä vďaka rýchlej dostupnosti, nevysokej cene a jednoduchému uvedeniu do prevádzky. Toto pre potencionálneho zákazníka vyzerá veľmi lákavo. Je to skutočne výhodná kúpa?

Mobilná alebo prenosná klimatizácia už vo svojom názve odhaľuje to, čo je jej najväčším tromfom. Možnosť odpojiť klimatizáciu a premiestniť ju do inej miestnosti dokonca objektu. Touto vlastnosťou disponuje vďaka konštrukcii. Všetky komponenty sa nachádzajú v jednom telese, ktoré sú vo vnútri miestnosti. Stačí ju iba pripojiť do zdroja elektrickej energie. To znamená, že pri prevádzke mobilnej klimatizácie máte priamo v miestnosti najväčší zdroj hluku (kompresor). Je bežné, že mobilné klimatizácie dosahujú hlučnosť až 65 dB. Pri klimatizáciách pozostávajúcich z vnútornej a vonkajšej jednotky, sa hlučnosť vnútornej jednotky pohybuje na úrovni 20 dB (LG a Midea).

Účinnosť takejto klimatizácie je obmedzená potrebou vlastného chladenia. Prevádzka zariadenia si vyžaduje nielen elektrickú zásuvku, ale aj vyriešenie odvodu teplého vzduchu ktorý pri chladení vzniká na "kondenzátori" vo vnútri mobilnej klimatizácie. Pre odvod teplého vzduchu sa využíva v balení pribalená flexibilná hadica o priemere 15cm. Najčastejšie sa odvádza cez otvorené okno alebo otvor v obvodovej stene. Pri odvádzaní teplého vzduchu cez okno alebo dvere je efekt chladenia veľmi slabý, pretože púšťame dnu teplý vzduch z vonka. 

Mobilná klimatizácia sa účinnosťou a komfortom nedá porovnať so splitovou klimatizačnou jednotkou. Klimatizácie, ktoré obsahujú vonkajšiu a vnútornú jednotku predčia mobilné v každom smere. Či už porovnávame hlučnosť, funkcionality alebo dizajn. Mobilnú klimatizáciu odporúčame len ako núdzové a dočasné riešenie pre svoju nepraktickosť a slabú účinnosť chladenia. 

mobilna klimatizacia midea assa
Mobilná klimatizácia Midea, ktorú nájdete u nás v ponuke

 

Okenná klimatizácia

V dnešnej dobe už viac rarita ako bežná prax. V minulosti boli veľmi populárne vďaka jednoduchej inštalácii (aj svojpomocne) a nízkej obstarávacej cene. Dnes sa využíva v prípadoch, keď je nedostatok priestoru pre umiestnenie vonkajšej jednotky alebo na miestach, kde nieje možné realizovať nutné stavebné úpravy. Najčastejšie miesta inštalácie sú kontajnerové bunky a malé predajne. Ich nevýhodou je vyššia hlučnosť v porovnaní so splitovými jednotkami.

Okenné klimatizácie sú konštrukčne zhotovené tak, že výparník je v prednej časti a zasahuje do miestnosti. V zadnej časti, ktorá je vysunutá do vonku sa nachádza kondenzátor s kompresorom. Klimatizácia sa ovláda diaľkovým ovládačom.

Súčasné trendy v architektúre takmer spôsobili ich zánik, preto sa nachádzajú v ponuke iba u vybraných značiek, jednou z tých značiek je Midea. Pri tomto výrobcovi stále nájdeme v ponuke okenné klimatizácie samozrejme s novým ekologickým chladivom R32.

okrenna klimatizacia midea
Umiestnenie okenných klimatizácií do kancelárskych priestorov

 

Stĺpová klimatizácia

Nová stĺpová klimatizačná jednotka LG, získala ocenenie Red Dot design award. Je ideálna pre dosiahnutie ideálnej teploty vo väčších miestnostiach. Zariadenie pozostáva z vnútornej a vonkajšej jednotky, ktoré sú medzi sebou prepojené. 

klimatizacia stlpova lg
LG stĺpová klimatizácia v modernom interéry

 

Kontaktujte nás