Rekuperácia

 

Novostavby sú dnes perfektne zateplené a nemajú takmer žiadnu priedušnosť cez obvodové konštrukcie. V takýchto nízkoenergetických alebo dokonca pasívnych stavbách totiž nie je prakticky možné (a ani žiadúce ) vetrať prirodzene – teda iba oknami. Riešením tohto nemalého problému je práve REKUPERÁCIA. 

 

Rekuperácia, ktorá funguje

Novostavby sú dnes perfektne zateplené a nemajú takmer žiadnu priedušnosť cez obvodové konštrukcie. V takýchto nízkoenergetických alebo dokonca pasívnych stavbách totiž nie je prakticky možné (a ani žiadúce ) vetrať prirodzene – teda iba oknami.

Veľa staviteľov k systému riadeného vetrania pristupuje s obavami. Používanie rekuperačných jednotiek s centrálnymi rozvodmi nemá takú históriu, ako je to pri ostatných stavebných technológiách. K tomu sa ešte pridávajú negatívne skúsenosti tých užívateľov, ktorí narazili na síce priekopnícke, generačne však už prekonané modely rekuperácie.

V Jablotrone sú si dobre vedomí možných nevýhod riadeného vetrania. Preto vyvinuli rekuperačnú jednotku, ktorá sa s najrozšírenejšími nevýhodami rekuperačných systémov dokáže vyrovnať. Tvorcovia rekuperácie Jablotron Futura ju sami doma používajú, preto môžeme garantovať jej funkčnosť a nebojíme sa ju ponúknuť ani tým najväčším skeptikom.

Nielen teplota, ale aj vlhkosť

Základnou vlastnosťou rekuperácie je účinnosť spätného získavania tepla. Čím je väčšia, tým viac sa čerstvo privádzaný vzduch ohreje od vzduchu odvádzaného. Tým menej potom musíme tento čerstvý vzduch dohrievať.

Kvalitné rekuperačné jednotky dnes bežne dosahujú tepelnú účinnosť cez 90% (POZOR nenechajte sa obalamutiť vysokými číslami).

Lenže – odovzdať čerstvému vzduchu iba teplo nestačí. Nesmieme opomenúť interierovú vlhkosť, ktorá je zásadným faktorom prispievajúcim k celkovému konfortu vnútorného prostredia. Aj v prípade vlhkosti platí, že tým najlepším riešením je zlatá stredná cesta – vlhkosť by sa mala pohybovať na optimálnej úrovni, nesmie jej byť príliš vysoká, ani príliš nízka. 

Ak dom utesníme podľa dnešných stavebných štandardov, s vlhkosťou si neporadí (nemá kadiaľ uniknúť).

Za nábytkom, okolo okien a na ďalších studených plochách (napr. v rohoch miestností) sa časom začne tvoriť pleseň – všetko v dôsledku nedostatočného vetrania. Položte si napríklad jednoduchú otázku: naozaj každé dve hodiny otvárate okná dokorán a niekoľko minút intenzívne vetráte? V pravidelných intervaloch aj v priebehu noci? Tak by to totiž správne malo byť.

 

Ako funguje centrálna rekuperácia?

Centrálne rekuperačné systémy sa vyznačujú 1 centrálnou rekuperačnou jednotkou so zabudovaným výmenníkom, v ktorom sa odovzdáva tepelná energia medzi odvádzaným znečisteným vzduchom z domu a privádzaným čerstvým vzduchom do domu. Senzory oxidu uhličitého (CO2) zaznamenajú jeho zvýšenú koncentráciu v interiéri a rekuperačná jednotka vyhodnotí, že v domácnosti sa nachádzajú ľudia. Jednotka pridá výkon ventilátorom a zvýši sa prietok vetraného vzduchu. Naopak, ak ľudia nie sú doma, prietok vzduchu sa zníži – nie je potrebné vetrať veľké množstvo vzduchu a šetrí sa elektrická energia. Rekuperátor pri svojej prevádzke rekuperuje teplo a tým šetrí náklady na vykurovanie domácnosti.

Galéria